ANAOKULU YAŞI KAÇ OLMALI, OKULA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLMALI?
    

Anaokulu yaşı kaç olmalı? Okula başlama yaşı kaç olmalı?

Eğitim bilimcilerin kafasını en çok karıştıran sorulardan bazılarını sıralayarak yazımıza başlayalım ve sonrasında kendi cevaplarımızı sizlere sunalım. Anaokulu yaşı kaç olmalı? Okula başlama yaşı kaç olmalı? En erken okula gidebilecek yaş kaçtır? Soruları eğitim bilimcilerin üzerinde en çok araştırma yaptıkları sorulardır. Bunun sebebi ise eğer eğitim hayatını bir bina inşa etmeye benzetirsek, başlangıç yani ilk kat bir diğer değişle temel çok önemlidir. Çocukların öğrendiklerini içselleştirecek kadar büyük ancak kolay ve motor öğrenme hızlarından maksimum fayda sağlayacak kadar küçük olmalıdır. Çünkü çocukluk döneminde öğrenilen bilgiler ve davranışlar beyin gelişimini etkileyerek yeteneklerin motor beceriler halini almasını sağlamaktadır. Okula başlama yaşı tablosu oluşturulurken pek dikkate alınmasa da çocukların sosyal zeka yaşları da bu konuda büyük bir etkendir.

 

anaokuluna başlama yaşı kaç olmalı, kreşe başlama yaşı kaç olmalı, ilkokula başlama yaşı kaç olmalı

 

Okula başlama yaşı kaç olmalı?


1.sınıfa başlama yaşı fiziki olarak aynı yaş grubu içerisine giren öğrencileri temsil etmektedir. Bu yüzden aynı öğrenme düzeyinde olmayan çocuklar aynı sınıflarda eğitim almaktadır. Bunu engellemek için gereken takip sistemi çocukların sosyal zekalarıdır. Sosyal zeka IQ ile karıştırılsa da aralarında pek bir anlam bağı bulunmamaktadır. Sosyal zeka doğuştan gelmez ve geliştirilebilir bir değerdir. Bu sebeple çocuklar okul öncesi eğitim verilerek İlkokula başlama yaşı yetenekleri kazandırılabilir. Böylece çocuklarda hem sınıf ortamına göre öğrenmede geri kalma gözlemlenmez hem de bu duruma bağlı travmatik durumlar ile karşılaşılmaz. Batıkent okul öncesi eğitim alanında sosyal zeka gelişimini bilimsel yöntemlerle takip eden ender kurumlardan biriyiz.


Batıkent Anaokulu çocuklarınızın okula başlama yaşı geldiğinde daha verimli bir şekilde okul eğitimine adapte olmasında birebir yardımcı eğitimler vermektedir. Batıkent kreş eğitimlerimiz ile de okula çok erken dönemde hazırlanan çocuklar sorumluluk duygusu ve sosyal melekelerini iyice artırmakta ve oyna keşfet yarat etkinliklerinde başarılı sonuçlar çıkartmaktadırlar. Anaokulu eğitiminin önemi farklı yaş değerlerinin ilkokul yaşı olması gerektiği görüşünde olan tüm eğitim bilimciler tarafından kabul edilmektedir. Durum böyle olunca anaokulu eğitimi bir ihtiyaç olmaktadır. En güvenilir ve kaliteli eğitimi hak eden çocuklarınız için en iyi anaokulu olan kurumumuzu ziyaret ederek eğitim programımız ve eğitim alanları ile oyun alanlarımızı gözlemleyebilirsiniz.